A legvidámabb barakk

Pauer Gyula: Az üldözési mánia lassan terjedt közöttünk, és nem lehetett pontosan tudni, hogy mikor, melyik nap csap le a hatóság, a rendőrség és milyen módszerekkel.... Például ilyenek voltak, hogy akkoriban éppen párba jártak, egy rendőr és egy karhatalmista, vagyis egy katona, plusz egy kutya, tehát így voltak hárman. Na most ezzel a módszerrel egész egyszerűen igazoltattak bárkit, és hogyha nem tudta magát normálisan igazolni, vagy éppen strandra ment le, és nem vitt magával személyi igazolványt, akkor bevitték az őrszobára. Ekkor verték meg rettenetesen a Baksát, a Keksz zenekar vezetőjét, aki azt merészelte csinálni, hogy a bárban térden táncolt, sőt, nem hagyta abba a táncolást, amikor megjelentek a rendőrök az esti razziára.

Jöttek hozzánk kirándulók, akik ott tartózkodtak és akkor gyanuba fogtuk őket. Olyan neves személyiségeket is gyanuba fogtunk, akiknek nem szivesen mondanám ki a nevét és később ki is derült, hogy ártatlanok, ... például az Ungváry egy kutyával került összetűzésbe, egy rendőrkutyával, akit szabályosan ráuszítottak, de az Ungváry Rudinak valamilyen egészen különleges képességei voltak a kutyával szembe, a kutya ledermedt és igy leűlt elé és csóválta a farkát és ő csak meglegyintette, jól van, menjél innen. ... akkor megjelent a rendőr és közölte ... mit csinál maga ezzel a kutyával, ez egy idomított kutya, maga a rendőrség öt éves munkáját teszi tönkre azzal amit most itt művel ezzel a kutyával.

Egy boglári üdülőbe meghívtak ebédre szinész kollégáim akikkel a kaposvári szinházban ismerkedtem meg, vihar támadt és nagyon elázva vizesen érkeztem oda, először a mosdóba mentem, miután kijöttem a mosdóból odarohant egy ember hozzám, hogy mit keresek én itt. Én mondtam, hogy én itt meghívott vendég vagyok és megyek ebédelni az étterembe a barátaimmal, de ezt nem vették tudomásul, hanem azzal az érvvel, hogy én a krémfagylalt körül ólálkodom, rám támadtak és hát rendesen elvertek. Na most a verekedésben persze én is részt vettem, melynek következménye négy hónap felfüggesztett börtönbüntetés lett. Tőlem olyanokat kérdeztek a rendőrségen, ami egyáltalán nem a rendőrség területe, hogy milyen kapcsolatom van a lektorátussal, hogy mik ezek a falra kirakott szövegek, mert szövegműveket állítottam ki annakidején.

Végülis nem kerültem börtönbe, mert akkor már szerződésem volt a Kaposvári Szinházzal és a szinház jogtanácsosa a helyi ügyvédi kamara párttitkára volt, és valahogy ... kibundázta, hogy ne csukjanak le ... mert rám ott szükség van. Így aztán évekig ... onnan ki se mozdulhattam, állandóan jártak ellenőrizni. Nagyon komolyan feltételezték azt, hogy egy rendszerellenes, nem csupán a kultúra ellen, hanem az egész rendszer ellen próbálunk mi szervezkedni ott a kápolnatárlatokon.


(Pauer bejegyzése a kápolna naplóba) 1972. július 7. - éjszaka. 4 rendőr civilben körülfogta a házat, a szerelemeseket felverték a gyepről, igazoltattak. Mivel a többség a Hullámban volt, megvárták amíg feljövünk és behatoltak. Hosszú vita után 5 személyit láttak. Kielégületlenül távoztak. 2-en fonyódi rendőrök voltak, ketten helyiek. Központi parancsra hivatkoztak. A magánlaksértés és birtokháborítás fogalmát kicikizték a BTK-ból. Az 5 igazoltatott: Szendrei Éva, Adamis Béla, Haraszti Miklós, Galántai György, Pauer Gyula. ... éjjel gyalog elindultunk Fonyódra, (Pauer Gyula, Szíjártó Kálmán, Koós Anna, Halász Péter) hogy a Pannónia házban töltsük az éjszakát. útközben néhány civil rendőr igazoltatott. Utunk során végig megfigyelés alatt tartottak. Végül Fonyódon Halász Pétert ismét igazoltatták. A bár már bezárt, vonattal jöttünk vissza. A boglári elágazásnál (Kápolna feljáró) 3 civil rendőr figyelte, amint a kápolna felé ballagunk. Tanulságos éjszaka volt.”